Bljuckanje ili regurgitacija je vraćanje hrane iz želuca u gornje dijelove probavnog sustava, odnosno pojava kada beba izbacuje kroz usta malu količinu mlijeka ili čaja.
Uzrok bljuckanju kod bebe je u nedovoljno razvijenom mišiću (sfingteru), smještenom između želuca i jednjaka.
Vraćanje hrane se javlja kao posljedica hlapljivog jela i lakog prepunjavanja želuca, progutanog zraka, tekuće hrane koja se lakše preljeva, nezrelosti, te nepotpunog zatvaranja donjeg sfinktera jednjaka, kao i pretežito ležećeg položaja bebe.
Smatra se da beba ima regurgitaciju ako bljucka dva ili više puta dnevno tokom tri ili više tjedana.
Kada se vraća mala količina hrane (mlijeka) i bez naprezanja, bljuckanje se smatra normalnom reakcijom i nije razlog za brigu sve dok beba nema poteškoća sa hranjenjem i dobiva na težini. Obično nestaje nakon prve godine života.
Bljuckanje svakako treba razlikovati od povraćanja koje podrazumjeva silovito naprezanje i grčenje želuca, te forsirano izbacivanje veće količina hrane.
Kako bi ublažili simptome bljuckanja potrudite se:
– Da se beba ne prejeda tijekom obroka.
– Često ju uspravljajte da podrigne.
– Nemojte čekati da bude previše gladna kako ne bi hlapljivo jela.
– Hranite ju u poluuspravnom položaju i držite ju u tom položaju još 20 minuta poslije jela.
– Nakon hranjenja pustite bebu da se odmori, prije nego započnete s igrom.
– Provjerite veličinu otvora na flašici, budući da bi preveliki otvor mogao stvarati prevelik dotok mlijeka.
– Bebi oblačite komotnu odijeću.
– Bebu stavite u povišen položaj dok leži, kako bi se antigravitacijskim mjerama smanjilo vraćanje sadržaja.
Za djecu koja jedu adaptirano mlijeko, postoje gotove dojenačke formule koje smanjuju bljuckanje a prepoznaju se po sufiksu AR (Anti-Refluks) koji se nalazi uz ime formule.
Neugodni simptom koji se javljaju kod beba, a povezani su sa bljuckanjem su stalni ili iznenadni plač, razdražljivost i bol, česta buđenja, savijanje leđa u luk nakon hranjenja, vlažno podrigivanje i štucanje.
Ukoliko su intezitet i frekvencija bljuckanja veliki te se uz to javljaju simptomi poput kašljanja, ponavljanja dišnih infekcija, pojave tragova krvi u izbljucanom sadržaju, dijete je značajno anemično, ne dobiva dovoljno na tjelesnoj masi odmah se obratite pedijatru.
U tom slučaju više se ne radi o bljuckanju kao fiziološkoj pojavi, već o bljuckanju kao jednom od simptoma gastroezofagealne refluksne bolesti (patološkom refluksu).
Vaša Pčelica!