Jedan od trenutaka koji može zbuniti roditelje je kada beba plače dok spava. Taj neobičan fenomen može izazvati tjeskobu kod roditelja, ali zapravo je sasvim normalan dio bebinog razvoja i sna. Plač u snu obično nije razlog za zabrinutost, a razumijevanje razloga zašto se javlja može roditeljima pomoći da lakše pristupe situaciji.
Kao i kod odraslih, san beba prolazi kroz različite faze, a jedna od njih je REM faza, u kojoj se odvija intenzivna moždana aktivnost. Tijekom REM sna, bebe doživljavaju snove i obrađuju doživljaje i informacije iz svakog dana. Kako je ovo vrijeme kada se mozak brzo razvija, REM san je posebno intenzivan kod novorođenčadi i dojenčadi. Zbog te aktivnosti beba može emitirati zvukove poput plača, smijeha ili uzdisaja, što može zabrinuti roditelje. U većini slučajeva, ovakvi zvukovi su normalni dio snivanja.
Bebin živčani sustav se tek razvija i sazrijeva. Zbog toga bebe nisu u potpunosti u stanju regulirati svoje emocije, što znači da se mogu izraziti kroz nagle reakcije, pa čak i u snu. Na primjer, zvukovi, promjene u položaju ili čak emocionalni doživljaj tijekom sna mogu uzrokovati da beba počne plakati. U većini slučajeva, ovo je jednostavno rezultat prirodnog sazrijevanja živčanog sustava, a kako beba raste, smanjuje se i učestalost ovih pojava.
U razdoblju između 6 mjeseci i godine dana, mnoge bebe prolaze kroz fazu separacijske anksioznosti. Razvoj emocionalne povezanosti s roditeljima postaje snažniji, a svaka promjena u okruženju može izazvati nelagodu. U snu, bebe mogu osjećati strah ili tjeskobu zbog odvojenosti, što može uzrokovati plač. To je često prolazna faza koja će nestati kako beba razvija veću sigurnost i samopouzdanje.
Bebe imaju fizičke potrebe koje često signaliziraju plačem. Glad, bol u trbuhu, osjećaj vrućine ili hladnoće mogu uzrokovati nelagodu čak i tijekom sna.
Nicanje zubića često uzrokuje bol i nelagodu, posebno dok beba spava. Ovo može uzrokovati isprekidan san i česte epizode plača. Bol se može pojačati dok beba leži, a sve to može rezultirati plakanjem, pa čak i trzajima u snu.
Ako beba plače u snu, najprije je pokušajte samo promatrati. Možda će se sama umiriti nakon nekoliko trenutaka i nastaviti spavati. Ako reagirate prebrzo, mogli biste je nepotrebno probuditi.
Provjerite je li beba gladna, treba li promjenu pelena ili joj je neudobno. Fizička nelagoda često je uzrok plača, pa je važno osigurati da su njene osnovne potrebe zadovoljene.
Ako se plač nastavlja, možete pokušati nježno dodirnuti bebu ili joj se obratiti tihim glasom. Blagi kontakt ili umirujući glas mogu je podsjetiti da je sigurna i pomoći joj da se ponovno opusti.
Bebe vole rutinu, jer im ona daje osjećaj sigurnosti. Prateći predvidljiv raspored, stvorit ćete uvjete za miran san. Uvođenje opuštajućih aktivnosti poput umirujuće glazbe, priče za laku noć ili tihe aktivnosti prije spavanja može pomoći bebi da lakše zaspi.
Ako primijetite da plač postaje učestao i traje duže, ili se čini da je beba pod značajnim stresom, možete konzultirati pedijatra. Iako je plač u snu uglavnom normalan, važno je biti siguran da je s bebom sve u redu.
Plač u snu kod beba može biti potpuno normalna pojava, znak rasta i sazrijevanja te dio prirodnog ritma bebinog sna. Razumijevanje mogućih uzroka može pomoći roditeljima da pristupe situaciji s više smirenosti i strpljenja. Tijekom prvih mjeseci i godina, beba prolazi kroz mnogo promjena, a podrška roditelja u svakoj fazi presudna je za osjećaj sigurnosti i zdrav razvoj djeteta.
Vaša Pčelica!